Rendünk történelme

Csornai Premontrei Apátságot, a mai Magyarország területén működő legrégebbi premontrei közösséget 1180-ban alapította Osl comes, elsősorban vallásos indíttatásból. A csornai premontreieknek a közös szerzeteséleten és imádságon túl mindig nagyon szerteágazó feladatai voltak: valószínűleg már az alapítástól fogva végeztek hiteleshelyi tevékenységet, tulajdonképpen jogi szolgálatot a környék lakói számára – ennek első emléke 1247-ből maradt ránk. Részt vettek a lelkipásztori munkában is: valószínűsíthetjük, hogy mivel Csorna község első plébániatemploma az apátsághoz tartozó területen állt, annak plébánosa is premontrei szerzetes lehetett a középkori időkben. A konvent gyümölcsöző életét mi sem mutatja jobban, mint hogy az alapítása utáni első évszázadban három új premontrei prépostságot is alapított: Türjén 1184-ben, 1240 körül pedig Rajkon és Mórichidán.

A virágzást azonban a történelem folyamán számos külső körülmény szakította meg. Először a tatárjárás sújtotta a csornai premontreieket, majd a kommenda-rendszerben legyengült szerzetesközösséget a török megszállás szüntette meg. A török utáni újjáéledést a csornai premontreiek is osztrák és morva premontreieknek köszönhetik, akik 1702-ben először az ausztriai perneggi apátságból, majd 1710-től a morvaországi Hradisch apátságából indították újra a szerzeteséletet Csornán. Ezt az újjászületést szakította meg II. József rendelete, aki 1786-ban sok már renddel együtt feloszlatta a Csornai Premontrei Prépostságot. A szerzetesélet 1802-ben indulhatott újra I. Ferenc császár jóvoltából, aki a csornai premontreiek számára a lelkipásztorkodás mellé feladatul adta a tanítást is: így Szombathelyen és Keszthelyen 1808-tól, Csornán pedig 1947-től vezettek gimnáziumot. A tanítás mellett a jánoshidai és a türjei premontrei prépostságokat szintén I. Ferenc császár egyesítette a csornaival, így azok mint Csornától függő rendházak működtek, folyamatos rendi jelenlétet biztosítva ezeken az ősi premontrei helyeken.

E korszak virágzását a kommunista diktatúra törte derékba, amikor 1950-ben feloszlatta a szerzetesrendeket, szélnek eresztve 64 csornai premontreit Csornáról, Szombathelyről, Keszthelyről, Türjéről és Jánoshidáról.

A szocializmus évei alatt a rendtársak szétszóratásban éltek: ki egyházmegyés papi szolgálatban, ki tanárként, ki pedig gyári munkásként tudott elhelyezkedni. Azonban a csornai premontreiek egy hét fős csoportjának sikerült 1950 nyarán külföldre szöknie. Ők Keresztesy-Parker László novíciusmester és magiszter vezetésével 1961-ben új premontrei közösséget alapítottak az Amerikai Egyesül Államokban, Kaliforniában, amely 1975-től önálló perjelség, majd 1984-től Orange-i Szent Mihály Apátság néven működik ma is, 2018-ban kereken 100 rendtaggal. Ők alapítottak 1997-ben a szintén kaliforniai Tehachapiban egy női premontrei monostort, amelynek ezévben 43 tagja van.
1989-ben, a szocializmus bukása után a Csornai Premontrei Prépostság is újraéledt. A közösséget először moderátorként Mester Alderik vezette, de már ekkor az állami hatóság felé dr. Horváth Lóránt Ödön képviselte a közösséget. Az első beöltözésre 1989. augusztus 13-án került sor. 1990. június 12-én, az ekkor még élő, jórészt idős és nyugdíjas Csornához tartozó premontreiek a közösség apátjává dr. Horváth Lóránt Ödönt, addigi győri teológiai tanárt választották. Ödön apát úr egészen 2009-ig, csaknem húsz éven keresztül vezette a közösséget.
1989-ben így újra megindulhatott a rendi élet Csornán. A csornai közösséget az első években két állandó ember alkotta: dr. Horváth Lóránt Ödön apát, és Tancsics Jenő Adorján perjel, aki egyben az apátsági templom lelkésze is volt. Velük éltek a rendi növendékek, ugyanis 1989 után szinte minden évben jelentkezett egy növendék a csornai noviciátusba. Szomorú tény azonban, hogy az újraindulás utáni első tíz év növendékei közül senki nem maradt meg a rendi keretek között.

Az újrainduláskor Magyarország-szerte 17 csornai premontrei szerzetes élt, mindegyikük már nyugdíjas korú. Ennek ellenére többen közülük aktív lelkipásztori munkát végeztek. Így ezekben az években premontrei plébános vagy lelkész szolgált Csornán, Balatonmáriafürdőn, Budapesten a Pozsonyi úti Szent Ágoston kápolnaigazgatóságon, Kecskeméten a Szent Erzsébet templomban, Maglócán, Ságváron, Szalapán, Szelestén, Szombathelyen a Szent Norbert templomigazgatóságon és Türjén. Többen rendtársaink közül életük utolsó szakaszát Pannonhalmán, a Szociális Otthonban töltötték.

A prépostsághoz tartozó egykori épületek visszaadása sem ment könnyedén. Csornán a rendházat csak fokozatosan kapták vissza az itt lakók. Először, 1992-ben a keleti szárnyat, ahol a földszinten a szocializmus idején a plébános és a néhai káplán szobái voltak, az emeleten pedig lehetőség volt új lakrészek kialakítására. 1993-ben kapta vissza a rend az ún. perjeli szárnyat, ahová Ödön apát úr költözött, valamint ide költözött az ebben az évben Csornára érkező dr. Kovács Imre Endre, alperjel, novíciusmagiszter, könyvtáros és levéltáros rendtársunk is. Ebben az időszakban a rendtársak még egy épületben éltek a Városi Könyvtárral, amelynek folyosóján mindig keresztül kellet menniük, ha a templomba vagy az ebédlőbe mentek, egészen a könyvtár 1996-os kiköltözéséig. Az épület északi részében, együttműködésben az apátsággal, továbbra is működhetett a Helytörténeti Múzeum, amelyben immár helyet kapott egy egyházművészeti kiállítás is. Eközben fokozatosan zajlott a ház és a templom felújítása. Az épület külső felújítása 1995-re fejeződött be, a prépostsági templom pedig 1997-ben kapta vissza régi fényét.

Szombathelyen a gimnázium épületét a rend 1994-ben kapta vissza, de csak 1996-ban tudta teljesen birtokba venni. Ennek ellenére már 1994-ben újraindult Szombathelyen a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium. Bár a teljes rendházat a rend csak 1997-ben kapja vissza, 1992 óta két amerikai premontrei a Csornáról alapított orange-i apátságból, Keresztesy-Parker László apát megbízásából már Szombathelyen tanított: Martin Benzoni és Theodore Smith. Ebben az időszakban a Szent Norbert templomnak is premontrei lelkésze van, Mester Alderik.

Keszthelyen is megkezdődik az épületek visszaadása, de ott a rendtársak csak a rendházi épületet tudták visszakérni, mivel a gimnázium épülete nem képezte a rend tulajdonát, azt Keszthely város építtette a rend számára, de tulajdonjogilag soha nem tartozott a Csornai Premontrei Prépostsághoz. Így 1992 óta a rendház újra a rend tulajdonát képezi, amelyben a Szociális Missziótársulat nővérei tartották fenn a Farkas Edith Gazdasszonyképző Szakiskolát, ahol hátrányos helyzetű fiatalok számára adtak esélyt legalább egy szakma megszerzésére.

Türjén a feloszlatás idején a rendházban szociális otthon működött, és az alsó szinten voltak a plébános lakószobái. A rendszerváltás után a rend itt is visszakapta az egész épületegyüttest, a szociális otthon azonban tovább működött a rendházban. Jánoshidán a rend lemondott az egykori rendházról, a templom azonban továbbra is a Csornai Premontrei Prépostság tulajdona, bár az Egri Egyházmegye látja el a község lelkipásztori szolgálatát.
A rend újraindulása utáni első tíz év az építkezésé volt, mind anyagi, mint közösségi tekintetben. A rendházakban ekkor elkészültek a közösségi élet terei, az 1950-ben elvett épületek újra élettel teltek meg. Sajnálatos módon azonban, a közösség létszáma ekkor csökkenőben volt. A kommunizmus előtt belépett idős rendtársak közül sokan elköltöztek az Örökkévalóságba, az újraindulás első éveiben belépettek pedig elhagyták a közösséget.
Az ezredforduló körüli években azonban, hála Istennek, többen meghallották Isten hívását a csornai premontrei közösségbe, akik azóta is aktív és felelősségteljes tagjai közösségünknek. A rend létszáma gyarapodásnak indult, és a fiatal premontrei szerzetesek tanulmányaik után egyre aktívabbak tudtak bekapcsolódni a közösségi és lelkipásztori életbe. A 2003. év ilyen értelemben szimbolikus volt: ekkor tett örökfogadalmat a jelenlegi apát, Fazakas Zoltán Márton; két rendtárs is beöltözött, valamint ekkor került premontrei szerzetes a szombathelyi gimnázium igazgatói székébe. A csornai premontreiek ezekben az években tanítottak és lelkipásztori munkát végeztek Csornán, Szombathelyen, a budapesti Szent Ágoston kápolnában, Farádon, Maglócán és Dörben. A 2008. év szintén kiemelendő a közelmúlt történetéből: ebben az évben dr. Várszegi Asztrik pannonhalmi bencés püspök-főapát három csornai premontrei szerzetest szentelt pappá: Szár Gyula Gergelyt, Hancz Gábor Tamást és Száraz Kristian Dávidot.

A közösség életének következő nagy fordulópontja 2009-ben érkezett el, amikor dr. Horváth Lóránt Ödön apát úr betöltötte 80. életévét, és nyugdíjba vonulva átadta a közösség vezetését. A rendtársak ekkor Fazakas Zoltán Márton atyát, a szombathelyi gimnázium tanárát és döri plébánost választották kormányzó perjellé. Márton prelátus úr 2015-től már megválasztott és benedikált apátként folytatta elődje, Ödön apát úr megkezdett munkáját, vezetve a gyarapodó közösséget.

Márton apát idején nem csak a rendtársak száma gyarapodott a közösségben, hanem számos fejlesztés is történt az apátsági épületekkel kapcsolatban. Megújult a csornai apátság és környezete is: új külső udvar és kvadrum készül, konyhakert létesül az apátság déli szárnyánál, felújításra kerülnek a monostor nyílászárói, új szobák kerülnek kialakításra, napelemek kerülnek a tetőre, valamint megújul a közösség rendházi kápolnája is.

Szombathelyen is jelentős iskolabővítésre kerül sor: kívül-belül megújul az iskola, új ebédlő és könyvtár kerül kialakításra, valamint új iskolaszárny épül a 2000-es évek eleje óta csaknem megkétszereződött diáklétszám számára. Így továbbra is méltó körülmények között folyhat az iskolában a tanulók hitre és tudásra nevelése – melynek tanújele a számos tudományos siker, valamint papi és szerzetesi hivatás, amely a Szombathelyi Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnáziumban született.

Szintén fontos, történelmi jelentőségű esemény a premontreiek visszatérése Türjére. 2010-ben Száraz Kristian Dávid csornai premontrei atyát nevezte ki Márton prelátus úr türjei plébánosnak, aki a rendház egy leválasztott részében nyert elhelyezést. Az Ő plébánossága alatt újult meg a plébános lakrésze, valamint került kialakításra több közösségi szoba, amely mind az újjáéledő plébániaközösség életét hivatott szolgálni. Dávid atya türjei plébánossága mellett továbbra is tanít a rend szombathelyi gimnáziumában, kivéve részét a rendház közösségi életéből.

Csornán, ezekben az években is új növendékekkel bővül a közösség létszáma, valamint a rendtársak egyre több egyházközség lelkipásztori ellátását vállalják magukra. Így látják el csornai premontreiek Acsalag, Bodonhely, Csorna, Dör, Farád, Maglóca, Bágyog és Szovát lelkipásztori szolgálatát, valamint a csornai Jézus Szíve Plébánia kápláni tisztét. Emellett Csornán a premontreiek újra kiveszik a részüket a tanításból is a város mindkét általános iskolájában. Szintén említésre méltó esemény, hogy 2011-ben XVI. Benedek pápa egy csornai premontreit, dr. Szuromi Szabolcs Anzelm atyát nevezi ki az egyetlen magyar katolikus egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektorává.

Szintén jelentőségteljes volt a közösség számára a 2017. év, amikor a rend lett a fenntartója az egykori keszthelyi rendházunkban működő szakiskolának, új iskolát létesítve Keszthelyi Premontrei Szakgimnázium néven. 2018-tól pedig már premontrei jelenlét is van az iskolában: Száraz Kristian Dávid atya Türjéről hittanárként heti egy napot tölt a diákok között.

2019-ben, amikor ez a rövid történeti összefoglaló született, a Csornai Premontrei Prépostság tagjai bizalommal tekintenek a jövőbe. A közösség létszáma 14, amelynek fele növendék. A közösség tagja 8 felszentelt pap, 2 diakónus, 3 egyszerű fogadalmas, 1 novícius és 1 jelölt. A közösség átlagéletkora 37 év, mindössze egy rendtárs idősebb 50 évesnél. Hála Istennek, eddig mindig megadta azokat a szükséges feltételeket és körülményeket, amelyek ahhoz voltak szükségesek, hogy a közösség tagjai sajátos premontrei szolgálatukkal hozzá tudjanak járulni Isten Országának építéshez. Ez 2018-ban jelenti az iskolai szolgálatot Szombathelyen, Keszthelyen és Csornán; valamint lelkipásztori szolgálatot Csornán, Szombathelyen, Türjén, Dörben, Bágyogon és Szováton, Bodonhelyen, Rábaszentmihályon, Rábacsécsényben, Mihályfán és Szalapán.

A jövőbe tekintve, a Csornai Premontrei Apátság tagjai tervekben sem szenvednek hiányt. Rendünk alapításának 900. évfordulójára készülve számos projekt és felújítás jelenleg is fut az apátságban. A jubileumra készülve teljesen megújul a csornai házunkban működő múzeum, valamint új látogatóközpont kerül kialakításra a monostor épületében. Szintén megújul a Premontrei Park is, terveink szerint pedig egy szociális otthont is épülne Csornán a rend fenntartásában, elsősorban karitatív szándékkal. Szombathelyen befejeződnek az új sportudvar felújításai, valamint kiegészül az új épületszárny felszerelése. Türjén a templom teljes felújításon, feltáráson és renováláson esik át; valamint az egykori majorságban új látogatóközpont és közösségi tér kerül kialakításra.

Mindezekhez a tervekhez, mi, csornai premontreiek továbbra is kérjük Isten segítségét, hogy a tőle kapott szolgálatot evangéliumi és norberti szellemben tudjuk végezni, hiteles és örömteli csornai premontreiekként, rendünk jelmondatához híven: „Minden jó ügyért készen!”